Aardappelen

01/07/2019
Productinspiratie

Aardappelen

#TeamFrankenAgro.

De kern van onze kwaliteitsvolle aardappelen. Welke inspanningen ons team moeten leveren om dit eindproduct te bekomen? Die vraag beantwoorden we graag!

Een goede aardappel is een smaakvolle aardappel! Kleigrond houdt van nature beter mineralen vast dan pure zandgrond. Deze mineralen zijn dus de smaakmakers van aardappelen. Daarom telen wij onze aardappelen voornamelijk in Wallonië, op zware kleigrond. Door onze jarenlange verankering in de regio Braives, waar ook onze opslagschuur staat, zijn wij elk jaar verzekerd van een 400 tot 450 hectare grond die wij kunnen bewerken.

Die grond, daar kruipt veel liefde, tijd en kennis in. De familie Franken en hun personeel hebben soms een atypisch idee over de teelt van aardappelen, wat wél al vele jaren resulteert in goede, kwalitatieve opbrengsten. Investeren in kennis van grond met behulp van de nieuwste technologieën en machines is niet eenvoudig maar wel noodzakelijk. Door niet meer te ploegen, selectief te bemesten en te behandelen, besteden we veel aandacht aan natuur en milieu.

Wanneer de grond klaarligt, wordt er geplant: veel en snel. In optimale condities tot 20 hectare op een dag. Aangezien ons team al jaren op elkaar is ingespeeld, zijn ze bijzonder efficiënt. Het weer is echter de bepalende factor.

Na het planten moeten we veel energie steken in het opvolgen van de gewassen. Correct bemesten en indien nodig behandelen van de planten is cruciaal. In droge jaren beregenen we de aardappelen in de mate van het mogelijke maar dat is een titanenwerk.

Begin juli komen dan de première aardappelen al piepen, begin september starten we aan de bintjes. Met grote oogstmachines worden de aardappelen gerooid en getransporteerd naar onze schuur te Braives die, vanuit onze vestiging in Mol, volledig computergestuurd wordt. Daar stockeren we duizenden tonnen tot we ze nodig hebben om er friet van te snijden. Sommige aardappelen kunnen we daar tot wel 12 maanden bewaren.

In Mol begint het tweede deel van het proces. De aardappelen worden gesorteerd en zij die aan alle nodige kwaliteitseisen voldoen, komen in de verwerking terecht. Na een eerste spoeling gaan de aardappelen rechtstreeks de mechanische schiller in. Wij kiezen er bewust voor om niet te schillen met stoom om een uniformer eindproduct in de frietketel te bekomen. Nadien worden alle geschilde aardappelen met hand gepit. Vervolgens worden ze over een watermes geschoten in de vorm zoals onze klanten hun frieten wensen: 10x10mm, 11x11mm of andere: de mogelijkheden zijn groot!

Na het snijden worden de snippers meteen weg getrild zodat enkel de volwaardige frieten over blijven. Daarna een ijskoud waterbad in om de bewaring te garanderen en dan zonder bewaarmiddelen of additieven vacuüm verpakken! Op deze manier worden de aardappelen op een zeer snelle en efficiënte manier verwerkt tot onze topfriet.